Arıköy Sitesi Kuş Cenneti Çevre Düzenlemesi

Ana SayfaArıköy Sitesi Kuş Cenneti Çevre Düzenlemesi

Arıköy Sitesi Kuş Cenneti Çevre Düzenlemesi

Uskumruköy Arıköy Sitesi Kuş Cenneti site sakinlerinin yararlandığı bir park alanıdır. Bu bölge için yeni bir peyjaz ve çevre düzenlemesi tasarımı yapılmıştır.

Proje 7 dönüm arazi üzerindeki bir park ve bu parkta bulunan 2 ayrı doğal gölet ve bu göletleri birbirine bağlayan bir dereden oluşmaktadır. Doğal göletler iki ayrı kotta bulunmaktadırlar ve dere ile kademeli olarak (şelaleler ile) bağlantılıdırlar. Alt göletteki su pompalar yardımıyla tekrar üst gölete basılmaktadır ve böylece sistemin devirdaimi sağlanmaktadır. 16 kademeden oluşan gölet&dere sistemi biyolojik yaşamı destekleyecek şekilde planlanmıştır. Su bitkileri ve balıkların yaşayabileceği doğal ortam göletlerde sağlanmıştır. Havuz sınırları amorf yapıda tasarlanmıştır. Su kayrak taşı, dere taşı, kireç, kum taşı gibi yüzey kaplama malzemeleri kullanılarak doğayla bütünlük sağlanması hedeflenmiştir. Göletler içinde ve kademeli dere kısmında uygun noktalarda gün ışığı led aydınlatmalar kullanılarak sistem içinde yumuşak bir aydınlatma sağlanmıştır.

Projedeki doğal gölet sisteminin çevresinde yürüyüş yolları ve oturma elemanlarıyla beraber arazideki kot farkından yararlanılarak bir etkinlik alanı tasarlanmıştır. Bu etkinlik alanı ahşap yüzeylerden oluşmaktadır. Kademeli oturma sıraları, merdiven, alt kotta büyük bir sahne ve üst kotta bir deckten oluşmaktadır. Yürüyüş yolu üst meydandaki göletin çevresinden başlayıp dere boyundan ilerleyerek etkinlik alanının yanından geçmekte ve alt kotta bulunan büyük göletin çevresini dolaşarak halihazırda bulunan tartan yürüyüş yoluna bağlanmaktadır. Bu noktada vitamin bar adı altında doğal, sağlıklı, sıcak ve soğuk içecekler servis edilecek bir cafe planlanmıştır. Diğer hizmet ve servis alanlarıyla birlikte park kısımlarının bitkilendirmesi ve peyzaj düzenlemesi de tasarlanarak projeye dahil edilmiştir.

 

İşveren: Arıköy Sitesi Toplu Yapı Yönetimi

Yapım Yeri: İstanbul, Türkiye

Yapım Yılı: 2020

İnşaat Alanı: 7.000 m²

Yapılan İş: Tasarım Projesi

0
0
color
https://www.macromimarlik.com/wp-content/themes/hazel/
https://www.macromimarlik.com/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home/er4ivitinau5/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off