Göcek E.H. & D.H. Yazlık Evi

Ana SayfaGöcek E.H. & D.H. Yazlık Evi

Göcek E.H. & D.H. Yazlık Evi

Göcek’te 2005 yılında yapımı tamamlanan Göcek Portville Sitesi’nde bulunan yalı konseptine sahip yazlık konutun iç mekan konsept tasarımı yapılmıştır.

Yapının bulunduğu site içerisine denizin kanallarla site içerisine aktarılarak evler yalı konseptinde tasarlanmış olduğu için tasarımını yaptığımız bu projede konsepti yelkenden esinlenerek “Güverteye Çıkış” olarak belirledik.

Evin girişine çıkan merdiven koridorunda koç boynuzu ve gemi halatlarından yapılan trabzanlar kullanılırken merdivenin açık cephesi parametrik beyaz ahşap dikmelerle kapatılarak güvenli ulaşım sağlanmıştır. Ayrıca koridorda olduğundan daha ferah göstermek için kamara pencerelerini tasviren daire şeklinde aynalar kullanıldı.

Evin girişinde parametrik beyaz ahşap dili, duvardan başlayarak salonla giriş holünü bölen dresuarla birleştirilmiştir. Böylece normalde direkt salona açılan giriş kapısının olduğu yerde salondan bağımsız yarı geçirgen bir giriş mekanı tanımlanmıştır. Ayrıca evin balkonuna dış cepheyle uyumlu masif ahşap modüler tezgah tasarlanmıştır. Evin hareketli mobilyaları kısmi olarak İkea ve Vivense mağazalarından tamamlanırken bir kısmı özel olarak tasarlanıp imal edilmiştir.

Girişten odalara ulaşılan koridorda evin girişindeki masif ahşap dikmelerden oluşan dil parametrik olarak duvarda kullanılarak dikey ince aynalarla desteklenmiştir. Böylece koridordaki sağır duvarın verdiği baskınlık hareket ve ferahlıkla yeniden dengelenmiştir.

Çatı katında ebeveyn yatak odasının tek cephesi tamamen gardırop dolap olarak tasarlanıp, imal edilirken diğer cepheler tasarım duvar kağıdı ile tamamlanmıştır. Sonrasında odanın tefrişatı yapılmıştır. Odalarda ve girişte dresuarda yelken konseptine uygun koçboynuzlarından askılar imal edilmiştir.

Son olarak evin tüm aydınlatmaları yapılırken, evin koridor ve merdiven gibi sirkülasyon alanları “Güverteye Çıkış” konseptine uygun olarak gerçek kürek, gemi halatı, gemi çapası, koç boynuzu gibi materyallerle dekorasyon tamamlanmıştır.

İşveren: E.H.

Yapım Yeri: Göcek, Muğla/Türkiye

Yapım Yılı: 2022

İnşaat Alanı: 100 m²

Yapılan İş: Tasarım Projesi, Uygulama Projesi ve Müteahhitlik

0
0
color
https://www.macromimarlik.com/wp-content/themes/hazel/
https://www.macromimarlik.com/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home/er4ivitinau5/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off