Y Towers Amsterdam

İhale Öncesi Hazırlık - Metraj Çalışması

Ana SayfaY Towers Amsterdam

Y Towers Amsterdam

Team V Mimarlık tarafından tasarlanan Amsterdam-Noord’daki Y-Towers, 179 konut, 120 uzun süreli konaklama dairesi, 580 odalı bir oteli ve 4.000 kişilik bir konferans merkezi, yüzme havuzlu bir sağlıklı yaşam merkezi ve çok sayıda restoran ve bardan oluşan karma kullanımlı bir komplekstir. Programın büyük ölçeği ve karmaşıklığı, iyi organize edilmiş, net ve çağrıştırıcı bir tasarımda bir araya gelmektedir.

İKİ KULE – Y-Towers, IJ Nehri’nin kuzey kıyısındaki altı gökdelenden oluşan bir topluluğun bir parçasını oluşturur. Her kulenin kendine has bir karakteri vardır. İki Y-Tower da mimarileri bakımından farklılık gösterir, ancak ortak kaideleri onları bir binanın parçası yapar. 110 metre yüksekliğe ulaşan otel kulesi, topluluğun en yüksek binasıdır. Mütevazı ancak şık bir görünüme sahip olan bu tasarım, dikey olarak eklemlidir ve antrasit renkli kaba taşla kaplanmıştır. Mimari açısından, 101 metre yüksekliğindeki konut kulesi, kademeli yatay kum renkli doğal taş şeritleriyle mimari açıdan daha etkileyicidir. Konut tiplerindeki çeşitlilik, cephe boyunca düzensiz olarak dağıtılan balkonlarla ifade edilmektedir. Her iki kulenin de sokak seviyesinde ayrı binalar olarak okunmalarını sağlayan kendi tabanı vardır.

PODIUM – Kaide, şeffaf bir üçüncü bina olarak iki Y-Tower arasında konumlandırılmıştır. Aralarında iki bar, bir restoran, konferans salonları ve bir otel lobisi bulunan kamusal alanlar caddeden görülebilir. İki büyük salon esnek bir şekilde tasarlanmıştır ve onları kongreler, ziyafetler ve pop konserleri gibi çok çeşitli etkinlikler için uygun hale getiren ses geçirmez bir kutu içinde kutu yapısına sahiptir. Bir atriyum, otel lobisine ve konferans merkezine erişim sağlar. Atriyumun çatısı, hem gündüz hem de akşam ilginç bir görünüm yaratan entegre aydınlatmaya sahip elmas şeklindeki pencerelere sahiptir.

KARMAŞIKLIK ve BASİTLİK – Programın karmaşıklığına rağmen, basit bir tasarım sergiliyor. Otel kulesi, basit, tekrar eden bir yapıya ve net kat planlarına sahiptir. Her katta bulunan koridorlar o katın cephesine kadar uzanmakta, böylece her zaman gün ışığı almakta ve manzara sunmaktadır. Koridor pencereleri, dikey cam şeritlerden oluşmakta ve kuleye ince bir siluet kazandırmaktadır. Konferans salonları için gerekli olan teknik tesisatlar, girişteki podium yapısının çatısına değil, salonlar ile sağlıklı yaşam merkezi arasındaki zemine yerleştirilmiştir. Sonuç olarak, tüm çatı genişliği Piet Oudolf tarafından tasarlanan bahçeler için kullanılabilecektir.

 

İşveren: ENKA İnşaat

Yapım Yeri: İstanbul, Türkiye

Yapım Yılı: 2019

İnşaat Alanı: 106.000 m²

Yapılan İş: İhaleye Hazırlık – Metraj Çalışması

0
0
color
https://www.macromimarlik.com/wp-content/themes/hazel/
https://www.macromimarlik.com/
#d8d8d8
style1
paged
Loading posts...
/home/er4ivitinau5/public_html/
#
on
none
loading
#
Sort Gallery
on
yes
yes
off
on
off